SEO bitti! Seo Bitiyor Yalanları Hız Kesmeden Devam Etmektedir!

Her Google güncellemesinden sonra ve en son Google’ın Adwords reklamlarında yaptıkları güncellemeden sonra özellikle büyük firma sahiplerinden “Seo bitti! Bitecek bitecek denildi, en sonunda; Seo’da bitti!” cümlesini duymaya başladım.

Bunun başlıca 2 nedeni var.

1. Neden nedir?

Seo bitti hikayesinin birinci nedeni Google’ın başta Panda güncellemesi, Penguen güncellemesi ve Webmaster Forumlarında webmasterlar arasındaki tabir ile “dalgalanmalar” sonrasında Google sıralamalarındaki değişiklikler Seo’nun bittiği anlamına geliyor bu insanlar için. Şimdi mantık olarak tabi ki güncelleme olacak, tabi ki dalgalanmalar olacak. O zaman aslında haksız rekabet olur. 1. sırada olan site her zaman 1. sırada kalacaksa ve 5. sırada olan site yerini koruyacaksa o zaman bu oyun hiçte adil olmayacaktır. Yeri ve zamanı geldiğinde bu oyun da kurallarını değiştirecektir veya en kaba tabirle “Şişşşttt! Beylerrrr bayanlarrrr! Ben burdayım bir yere gitmedim!” diyecektir Google Amca 🙂 Biz tam unutmaya başladığımız kendini bize hatırlatacaktır.

Eğer her güncelleme sonrasında Seo bitseydi bu güne kadar ne “Seo” kelimesi anlamını korurdu ne de kişiler SEO işleri için tonla para harcardı. Bu da demek oluyor ki ne olursa olsun Seo bitmedi ve asla bitmeyecektir. İnternet olduğu sürece başta arama motoru Google bunun yanı sıra Yahoo, Yandex, Bing gibi siteler oldukça SEO var olmaya devam edecektir. Burada yapılması gereken sadece SEO nedir bunun iyi bilinmesidir. Seo sadece gir özgün içeriği bas linki diyecek kadar basit bir tanım değildir. Eğer bu kadar basit olsaydı zaten günümüzde halen bu kadar tartışma olmazdı. Halen SEO teknikleri ve en son SEO stratejileri başta webmasterlar olmak üzere internet dünyası tarafından tartışılır olmazdı. Önce SEO’nun ne olduğunu bilmek sonrada yapılacak işlemlerin ne olduğunu bilmek gerekir. Bu da bir anda olacak bir şey değildir. Ar-Ge çalışmaları için hem vakit hemde nakit gerekmektedir. Çünkü doğru bir ar-ge çalışması yapmadan ve sinyalleri doğru ölçmeden SEO işinin içinden çıkmak mümkün değildir.

Örneklerle kısaca açıklamak gerekirse; bundan 2 yıl önce bir gün sabaha karşı 6.30 gibi yatağa girdim, kafamı yastığa koydum, tam uyuyacaktım ki aklıma bir şey geldi. Düşünmeye başladım. Bir sağa bir sola döndüm düşün düşün işin içinden çıkamadım. 2 farklı yöntem vardı aklımda. Acaba hangisi daha mantıklı ve etkili olur yada hangisi doğru yöntem düşünürken uykum kaçtı. Hemen geçtim bilgisayar başına ve bu 2 yöntem için sıfırdan 2 domain aldım. 1 tane de elimde olan sitelerden birini seçtim. Bu 3 site üzerinde 15 gün boyunca test çalışmaları yaptım. Sonuçlar beni çok şaşırtmıştı. 15 gün boyunca gün gün not aldım ve o gece bana doğru gelen mantığın aslında yanlış, yanlış gelen mantığın ise doğru olduğunu öğrendim. Çalışmalarıma buna göre deam etmeye başladım ve aklıma gelen bütün yöntemler için test çalışmalarına devam ettim. 2 yıl boyunca sadece test çalışmalarım için ortalama 50 site kullandım ve sitelerin bütün gelişmeleri not aldım.

Eğer o gün bana doğru gelen mantık için “Evet!bu yöntem bence doğru” deseydim o gün yanlış bir karar vermiş olacaktım. Ama içimdeki şüphe beni doğru yola götürdü. Sizde mutlaka şüphe edin, araştırın ve mutlaka kendi testlerini yapın. İnanın çok çok mantıklı sonuçlar elde edeceksiniz.

Hosting ve domain parasından, zamandan korkmayın… Yeter ki inanın.. Sonuçta öyle veya böyle başarıyı yakalayacaksınız.

2. Neden nedir?

Herkesin bildiği üzere Google arama motoru, Adwords reklamlarında bir değişikliğe gitti. Bu değişikle yan tarafta yer alan Adwords reklamlarını kaldırdı. Arama sonuçlarında rekabet oranına göre 4 adet reklam çıkmaya başladı. Bu da insanları “SEO BİTTİ!” cümlesini kullandırmaya başladı ancak 4 tane de reklam olsa herhalde doğal arama sonuçlarında o firmalara sorsanız hepsi organik arama sonuçlarında 1. sırada olmak ister. 1 tanesi yok yaa ben böyle iyiyim… olmasa da olur demez. 1. sırada olan sitelerinde Adwords reklamı verdiğini bazı aramalar sonucunda görebilirsiniz ki her sektör için böyle değildir. Ticari sitelerin dışındaki sitelerde Adwords reklamları yoktur. Film, dizi, oyun gibi sektörler tabi ki ilk akla gelenler. Bunlar SEO’ya ciddi yatırım yapan sektörlerin başında gelmektedir.

Kısacası SEO bitmedi, bitmez, bitemez! İnternet olduğu sürece SEO var olmaya devam edecektir. Siz SEO bitti bitiyor hikayelerine aldanmak yerine değişiklikleri takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Çakma Seo Uzmanlarına Dikkat!

Çakma Seo Uzmanlarına Dikkat!

İnternet piyasasında şu sıralarda en moda meslek Seo Uzmanlığı. Webmaster Forumlarına veya açılan Seo bloglarına baktığımız zaman ülkemizde metre kareye 1 tane Seo danışmanı düştüğünü görmekteyiz.

Peki bu kadar Seo Uzmanı nereden çıktı peki? Bunu hiç merak ettiniz mi?

Ben kendimce kısa bir araştırma yaptım ve şu sonuca ulaştım. Seo’nun İngilizce anlamı olan “Search engine optimization” ve Türkçe karşılığı “Arama motoru optimizasyonu” anlamına geldiğini öğrenen Seo Uzmanı veya Danışmanı olmuş. İşte durum ne yazık ki bu kadar vahim 🙂

İnternet sitesi olan bireysel kullanıcılar ve Kurumsal firmalar işlerini büyütmek, daha fazla hedef kitleye ulaşmak için Google arama motorundan veya Webmaster forumlarından kendilerine uygun Seo işlerini emanet edebileceği birilerini aramaktadırlar. Bu araştırmalar sonucunda doğru sonuca ulaşanlar olduğu kadar ne yazık ki kazıklananlar da olmaktadır. Bu bireysel veya kurumsal firmalar paralarını kaptırmakla kalmıyor aynı zamanda herkes için çok değerli olan zamanlarını da kaybediyorlar.

Google ile çalışmayı düşündüğünüz kişinin veya firmanın adını aratarak veya sonuna “şikayet” yazarak o kişi veya firmalar hakkında şikayetlere ulaşabilirsiniz.

Hem vakit hemde nakit açısından sonradan mağdur olmak istemiyorsanız baştan araştırma yapmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Kendisini Seo Uzmanı diye tanıtan çakma seo uzmanlarına karşı dikkatli olmak için referanslarını isteyiniz. Verilen referans sahipleri ile mutlaka ama mutlaka görüşün. Bu kişiler hakkında çalıştıkları firmadan birinci ağızdan mutlaka bilgiler alınız. Sizin de bu kişilerle çalışmak istediğinizi ve bilgi almak istediğinizi belirttiğiniz taktirde emin olun ki size samimi bir şekilde yardımcı olacaklardır.

Kısaca sonradan kötü olacağınıza baştan kötü olun daha iyi 😉

Seo Danışmanı Mısın Yoksa Siyocu Mu?

Merhaba

Bugün sizlere aslında uzun zamandır aklımda olan ama yazmak ile yazmamak arasında kaldığım ama artık özellikle Webmaster forumlarına ve Seo sitelerine baktıktan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Dünya ile birlikte Türkiye’de de özellikle son yıllarda bir Seo furyasıdır gidiyor. Herkesin Seo konusunda az veya çok bilgileri var. Ama çok da eksikleri oldukları malum. Ama nedense bakıyorum da herkes Seo Danışmanı olmuş yada Siyocu 🙂

Bu mükemmel Siyoculardan bir kaç örnek verelim:

Webmaster forumlarında açılan konulardan gördüğü programı Google’da sonuna “full” ibaresini ekleyerek aratan, bulduktan sonra büyük bir şevkle kuran da Seocu oldu !

Bir tane tanıtım yazısı yazıp 500 tane Blogspot sitesine basan da siyocu oldu,aynı yazıyı 100 tane forum sitesine basan da siyocu oldu,3 tane PR değeri olan siteye linkini basan da Siyocu oldu ! ( Google Amca Pagerank’ı iptal etti ama halen PR muhabbeti sürüyor ) Memlekette… Ahh benim güzel Ülkem.

En acısı ise daha Webmaster Tools ve Google Analytics kullanmayı bilmeyen de ne yazık ki Siyocu oldu ! 🙂

Arkadaşlar ne yazık ki bu Seo işi o kadar da kolay değildir. Bana genelde yöneltilen soruların başında şu geliyor;

Nedir bu Seo İşinin Sırrı ?”

Cevabım hiç değişmedi ve değişmeyecek ;SABIR ve BİLGİ

Seo İşinde herkesin de bildiği gibi en başta İçerik (Doğru içerik) ve Backlink (Doğru Backlink) geliyor. Bunların yanında da bilgi ve sabır olmazsa olmaz.

Neden mi? Çünkü bir site 1 haftada da istediğiniz noktaya gelebilir 2 yılda da…

Seo’yu öğrenmek için önce Türkçe’yi doğru kullanmalı ve makale yazabilmelisiniz. Ondan sonra Seo Bloglarını takip ederek hiç bilmediğiniz bilgilere ve püf noktalara ulaşabilirsiniz.( Türkçe veya İngilizce ayırt etmeyin ne varsa okuyun 🙂 ) Seo bir sır değildir aksine herşey açık ve net ama insanlarımız aceleci oldukları için hemen olsun bitsin istiyorlar. Ama ne yazık ki bu böyle değil.

O yüzden Siz Seo Danışmanı mı Yoksa Siyocu musunuz buna karar verin ve ondan sonra lütfen 30 saniyede olsa düşünün…

Son olarak…

Seo Nedir ? Seo Google’ın kuruluş felsefesini bilmektir.

Hepinize İyi Günler Dilerim.

Seo Dünyası Merhaba

Merhaba

Uzun süredir bazı Bloglarda veya Webmaster Forumlarında Seo ile alakalı yazılar yazıyordum. Bu yazılarım genellikle Seo nedir veya Seo nasıl yapılır? gibi artık klasikleşmiş yazıların aksine Seo adı altında yapılan yanlışlıklar ile alakalıydı.

Sizlerle de bu blogda sohbet edermiş gibi Seo Eleştirileri ve Seo Adı Altında Yapılan Yanlışlar konularında kendimce bilgiler vereceğim ve gözlemlerimi yazacağım. Sizlere bu blogdan çıkınca birer Seo Uzmanı veya Seo Danışmanı olacağınızın garantisini veremem çünkü öyle bir amacım da yok ancak şunun garantisini verebilirim ki sıkça yapılan Seo Çalışmaları adı altında yapılan yanlışları öğrenebilirsiniz.

Blog yazmak veya blog yazarı olmak çok farklı bir duygu. Hele ki yazdıklarınızı insanların okuduğunu düşünmek ve insanlara ufacık da olsa bir yararı olduğunu bilmek bile insana blog yazmak için ayrı bir keyif veriyor.

İnternet dünyasını ve belli başlı siteleri çok yakından takip ediyorum. Özellikle ilgi alanımda olan bazı sektörel kelimelerde olan siteler ve Seo bloglarını da takip ediyorum ama bazen bu blogları okurken ciddi anlamda gülüp eğleniyorum.

Çünkü inanın hiçbir bilgisi olmadan sadece içeriği doldurmak ve hit çekmek için artık klasikleşmiş başlıklar ve yazılarla amaçları hit kazanıp bu hitler ile ceplerini doldurmak. Sakın yanlış anlaşılmasın, amacım kimsenin ekmeğine göz dikmek ve direkt tepeden eleştiri yapmak değildir. Ancak bazı konular veya siteler oluyor ki resmen beni eleştir diye bağırıyor.

İşte bu konular ve siteler ile alakalı elimden geldiğince eleştirel yazacağım. Ama derseniz arkadaşım bu işler sana mı kaldı ? Sen mi düzelteceksin veya Sen kimsin? derseniz sizde haklısınız derim.

Yazarın da dediği gibi “Söylediklerini kabul edemem ama söyleme hakkını ölene dek savunurum.”

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Türkiye’de En Kolay İş SEO!

Son zamanlarda özellikle ekonomik sebeplerden dolayı artık hayat iyice zorlaşmaya başladı. Hayat şartlarının zorlaşması ile birlikte de para kazanmakta çok zor bir hal aldı. Ama güzel ülkemin güzel SEO girişimlerinin de bunu çözdüğünü görüyorum.

Nasıl mı?

Seo bloğu veya Seo sitesi açarak. Türkiye’de en kolay iş şu günlerde SEO bloğu açmak. Ama derseniz ki “Eee milleti eleştiriyorsun ama sende açmışsın bak! Hemde subdomain’in Seo şeklinde ?” Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derseniz ben ilk yazım olan Seo Dünyası Merhaba yazımda da belirttiğim gibi bu siteyi eleştirel anlamda açtım. Umarın anlaşılır olmuştur.

Şimdi size bu arkadaşların mantığı ile bir SEO sitesi nasıl açılır ve bu SEO sitelerinden nasıl para kazanılır anlatacağım:

İlk önce içinde SEO kelimesi geçen “Anahtar kelime domain içinde geçerse her zaman +1′dir” derler bende eyvallah derim. Doğru söze ne hacet. Ama kısaca şunu da belirtmek isterim ki bu arkadaşlar az biraz araştırma yaparlarsa içinde “Anahtar Kelime” geçmeden bile o anahtar kelimelerde çok iyi konumda olan siteleri göreceklerdir. Neyse konumuz bu değil, konuyu dağıtmadan asıl konumuz olan SEO: Arama Motoru Optimizasyonu bloglarına gelelim.

Evet neydi ilk maddemiz; 1. Alan Adı ( Domain )

Bunu aldık, şimdi bize 5 tane konu lazım. Eee siteyi açtık ama ne olacak içinde boş mu olacak ? Tabi ki hayır! Hemen size ilk 5 konuyu sırası ile yazıyorum.

1-) Seo Nedir ?

Bu girişimci arkadaşlar, sanki Amerika’yı yeniden keşfedermiş gibi SEO’nun İngilizce açılımı bu, Türkçe’si bu derler ve konuya girerler. Sonra hepsi bir yerlerden okudukları ve kendi harmanladıkları bilgileri de karıştırarak ilk maddeyi yazarlar. Tamam oldu… SEO Nedir ? makalemiz hazır ve SEO sitemizi açmış bulunuyoruz. Vatana millete hayırlı olsun.

Gelelim 2. Konuya;

2-) SEO Nasıl Yapılır ?

Vallahi ben 10 senedir ciddi anlamda, gece gündüz kafa patlatıyorum ama bu arkadaşlar gibi ne yazık ki 1 yazıda yemek tarifi verir gibi SEO tarifi veremiyorum. Sanırım sorun bende ! Bu tek makalede SEO Nasıl Yapılır ? tarifini veren arkadaşları da ayakta alkışlıyorum! Ülkemizin böyle aydınlık insanlara ihtiyacı var!

SEO Nasıl Yapılır ? konusunda tek yazıda Site içi SEO ve Site dışı SEO’yu da anlatarak yazılarına son veriyorlar. Zaten yazılara bakarsanız hepsi birbirinin kopyası. Bir tanesi sitesinde/bloğunda bir yazı yazıyor, o yazı sanki amip gibi bölünerek çoğalıyor. Şaşıp kalıyorum bu duruma. Özgünmüş bir de bu yazılar. Hadi canım! Ciddi misin 🙂

Gel gelelim 3. Konumuza;

( İki konuyla çok bilgi verdik canım, artık biraz da iş alalım düşüncesiyle açılan 3. konu )

3-) Seo Danışmanlığı

Şimdi bu girişimci arkadaşımız 2 konuyla tamamdır site bitti şimdi azıcık da iş alalım ama değil mi düşüncesiyle, para kazanmanın vakti geldi diyerek ŞAKKKK diye 3. konu olan Seo Danışmanlığı konusuna geliyorlar. Bu konuda önce danışman nedir sonra da Seo Danışmanlığı nedir ve de yararları nelerdir diye anlatıyorlar. Konunun sonunda da Profesyonel ( Dikkatinizi çekerim Profesyonel öyle amatör veya 2-3 Webmaster forumlarında okuduklarımda değil, ” Abiii alın teri bunlar ” edasıyla ) Profesyonel Seo Danışmanlığı için iletişim adresi için iletişim bilgilerini vererek beklemeye çekiliyorlar. Bekle ki mail veya mesaj gelsin, telefon çalsın. Aklıma Hakan Altun’un şarkısı geldi… ” Telefonun başında çaresiz bekliyorum, bekliyorum ama çalmayacak biliyorum ” 🙂

Şimdi sıra 4.konumuzda;

3. konuda ne hakkında bilgi verdik. Seo Danışmanlığı! evet şimdi işleri daha da büyüterek Kurumsal Seo Danışmanlığı konusuna dalıyoruz.

4-) Kurumsal Seo Danışmanlığı

Zaten şimdi sitemizde Seo Danışmanlığı diye bir konumuz var ama benim diğer sitelerden neyim eksik diyerek hoppp ” Kurumsal Seo Danışmanlığı ” diye açıyoruz konumuzu. Bu konuda da koca koca, büyük büyük firmalar ile çalıştıklarını, sayelerinde milyon dolarları ceplerine indirdiklerini ancak ne yaparsınız işte baktılar çok kazanıyorlar para bizi bozmasın abiii diyerek bu Kurumsal Seo Danışmanı arkadaşımıza bu kadar para bize yeter diyerek maaşına zam, işine son demişler gibi bende bir his uyanıyor.

Gel gelelim 5. Konumuza…

O kadar konu açtık; Seo Nedir ? Seo Nasıl Yapılır ? Bireysel ve Kurumsal Seo Danışmanlığı ama baktık yine TIK yok hemen bir şeyler bildiklerimizi belirtmek için “Site İçi ve Site Dışı Optimizasyon” diye bir konu açıyoruz.

Geldik Şimdi 5. konumuza;

5-) Site İçi ve Site Dışı Optimizasyon

Şimdi ilk dört konuda baktınız olmuyor hemen “Site İçi ve Site Dışı Optimizasyon” diye bir konu açıyoruz. Bu konu içerisinde Site içi Optimizasyon için;

Sitenizde mutlaka ve mutlaka özgün içerik olsun ( İyi de kardeşim, sen hani Kurumsal SEO Danışmanıydın? Ben belki ABC Bankasından geliyorum. Sen şimdi benim anasayfama dokunmayı bırak FTP bilgilerine bile yanaşamazsın, ne sayıklıyorsun sen derse öyleee kalırsın işte 🙂 )

Sitenizde 3435 tane h1, 4546 tane h2 ve bilmem kaç tane şu h taglarından kullanın, anahtar kelimeden siteye link verin, Google Meta Tag’ları zaten sallamıyor, bir tane Title yazsak yeter dersiniz tamamdır. Fazla söze ne hacet!

Site dışında ise yıllardır aynı hikaye.

Alakalı sitelerden link alın ve bu linkler uzun süreli olsun. İyi güzel hoş diyorsun da; Belki adamın kişisel bloğu var. Benim oyun sitemde bir oyun gördü “Dünden beri adeta tiryakisi oldum, gelin yarışalım bakalım kim daha çok puan yapacak” derse ne olacak ? Ne oldu senin alakalı link ? İşte aslında SEO budur! Senden habersiz biri senin içeriği alır da, kendince bir kaç cümle ile onu Sosyal Medyada veya sitesinde/bloğunda yayınlarsa işte o zaman sen bilmeden sana backlink vermiş ( referans) olur. Hemde çok ama çok tatlı olur.

Yani Türkiye’de en güzel ve en kolay iş SEO!

Güzel ülkemin heryerinde binlerce SEO Uzmanı, SEO Danışmanı hatta ve hatta SEO’cu var 🙂 Dikkatinizi çekerim..Sucu, muslukçu değil; SEO’cu.

Ancak bu demek değildir ki hepsi böyle. Türkiye’de ciddi anlamda bu işi yapan ve hakkını veren kişiler/kurumlarda var. Umarım onlardan birine denk gelirsiniz. ( Sakın reklam olarak anlaşılmasın veya vay gelene geçene giydirdi “Gel bana, gel bana” diyor demesinler de 🙂 ) Şahsen seo işi almıyorum, bildiklerimi kendi sitelerim veya eş/dost/arkadaş siteleri için kullanıyorum. Zaten seo işini bilen birisinin de seo işi almasını da anlamıyorum. Bu bloğu da arada yazmak kafamı dağıttığı için açtım.

Çok kafanızı şişirdim sanırım. Gerçi okuyan olacak mı onu da bilmiyorum ya.

Kalın Sağlıcakla.