Çakma Seo Uzmanlarına Dikkat!

Çakma Seo Uzmanlarına Dikkat!

İnternet piyasasında şu sıralarda en moda meslek Seo Uzmanlığı. Webmaster Forumlarına veya açılan Seo bloglarına baktığımız zaman ülkemizde metre kareye 1 tane Seo danışmanı düştüğünü görmekteyiz.

Peki bu kadar Seo Uzmanı nereden çıktı peki? Bunu hiç merak ettiniz mi?

Ben kendimce kısa bir araştırma yaptım ve şu sonuca ulaştım. Seo’nun İngilizce anlamı olan “Search engine optimization” ve Türkçe karşılığı “Arama motoru optimizasyonu” anlamına geldiğini öğrenen Seo Uzmanı veya Danışmanı olmuş. İşte durum ne yazık ki bu kadar vahim 🙂

İnternet sitesi olan bireysel kullanıcılar ve Kurumsal firmalar işlerini büyütmek, daha fazla hedef kitleye ulaşmak için Google arama motorundan veya Webmaster forumlarından kendilerine uygun Seo işlerini emanet edebileceği birilerini aramaktadırlar. Bu araştırmalar sonucunda doğru sonuca ulaşanlar olduğu kadar ne yazık ki kazıklananlar da olmaktadır. Bu bireysel veya kurumsal firmalar paralarını kaptırmakla kalmıyor aynı zamanda herkes için çok değerli olan zamanlarını da kaybediyorlar.

Google ile çalışmayı düşündüğünüz kişinin veya firmanın adını aratarak veya sonuna “şikayet” yazarak o kişi veya firmalar hakkında şikayetlere ulaşabilirsiniz.

Hem vakit hemde nakit açısından sonradan mağdur olmak istemiyorsanız baştan araştırma yapmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Kendisini Seo Uzmanı diye tanıtan çakma seo uzmanlarına karşı dikkatli olmak için referanslarını isteyiniz. Verilen referans sahipleri ile mutlaka ama mutlaka görüşün. Bu kişiler hakkında çalıştıkları firmadan birinci ağızdan mutlaka bilgiler alınız. Sizin de bu kişilerle çalışmak istediğinizi ve bilgi almak istediğinizi belirttiğiniz taktirde emin olun ki size samimi bir şekilde yardımcı olacaklardır.

Kısaca sonradan kötü olacağınıza baştan kötü olun daha iyi 😉